سرمقاله

تأکيد بر مذاکره با مخالفان
از چند ماه بدين سو مسأله مذاکره با مخالفان مسلح و از جمله گروه طالبان به‌عنوان يک راه حل جدي براي حل بن بست کنوني، مطرح و پيشنهاد مي گردد. البته موضوع مذاکره با طالبان از يک و نيم سال به اين طرف با انواع گوناگون مطرح مي‌شود؛ اما اين موضوع زماني صورت جدي‌تر و واقعي‌تر را به خود گرفته است که تعدادي از اعضاي دولت و گروه طالبان با شرکت برخي از رهبران گروههاي پاکستاني به ميزباني ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودي، در يک نشست مشترک به گفتگو پرداختند.
پس از آن، وقتي که حامد کرزي به‌عنوان ريس جمهور، از عربستان سعودي خواست، که در روند صلح ميان دولت و مخالفين همکاري نمايد، اين حدس و گمان را در محافل سياسي و لايه‌هاي مختلف اجتماعي به وجود آورد که به طور مسلم مذاکرات پنهاني و پشت پرده مستقيم و غير مستقيم از قبل ميان دو طرف در جريان بوده و اکنون اين مذاکرات تا حدودي پيشرفت کرده، که زمينه گفتگوهاي علني و رسمي ميان دو طرف را فراهم کرده است.
از اينرو بحث مذاکره از دو ماه بدين سو، داغ‌ترين سرفصل هاي مقالات و سرتيتر اخبار سياسي داخلي را رقم زده و کنش‌ها و واکنش‌هاي تند صاحب‌نظران سياسي را بر انگيخته است.
موضوع مذاکره تنها به مرزهاي جغرافيايي افغانستان محدود نمانده، بلکه موضع‌گيريهاي بين‌المللي را نيز در اين راستا به دنبال آورده؛ از سرمنشي ملل متحد تا مقامات بلندپايه آمريکا و کشورهاي اروپايي و همسايگان افغانستان همه نظرات خود را در اين زمينه ابراز داشته‌اند و اين خود نشان مي‌دهد که قضيه مذاکره، اين بار جدي است و مقامات تصميم‌گيرنده در درون دولت نيز با اطمينان بيشتري در اين باره سخن مي‌گويند.
مهمترين سوالي که در ارتباط با مذاکره با طالبان مطرح مي‌شود، اين است که مذاکره با کدام طالبان صورت مي‌گيرد، آيا اين مذاکره شامل ملاعمر رهبر طالبان که در ليست سياه ايالات متحده آمريکا قرار دارد، نيز مي‌شود يا نه؟ اظهارات پراکنده‌اي که در جريان ماه اخير صورت گرفت مبني بر اين که ممکن است نام برخي افراد از ليست سياه حذف شود، بيانگر اين مطلب بود که گويا در مورد سران طالبان نيز توافقاتي به دست آمده است.
مصاحبه اخير حامد کرزي رييس جمهور در مورد تضمين امنيت ملا عمر به شرط قبولي مذاکره، اين تحليل را قوت مي‌بخشد که در صورت پذيرش مذاکره از جانب گروه طالبان، هيچ محدوديتي از جانب دولت افغانستان مطرح نخواهد شد و همه مخالفان با هر پيشينه و موقعيتي که باشد، در اين پروسه شامل خواهد بود.
رييس جمهور کرزي در يک نشست خبري که در مورد نتايج سفرش به لندن و نيويورک صحبت مي‌کرد، گفت اگر رهبران طالبان مذاکره کنند، براي حفاظت از آنها، از هيچ کاري دريغ نمي‌کند. وي مي افزايد که اگر رهبر گروه طالبان بخواهد براي پايان دادن به ناامني‌ها در افغانستان پشت ميز مذاکره قرار گيرد، او تضمين مي‌کند که تحت پيگرد قرار نگيرد.
اين سخنان رييس جمهور عزم او را نسبت به مذاکره با مخالفان نشان مي‌دهد؛ ولي چيزي که در اين ميان مبهم مي‌ماند اين است که گروه طالبان تا هنوز مسأله مذاکره با دولت را رد کرده و يا براي آن پيش شرط خروج نيروهاي خارجي و ... را مطرح ساخته‌اند.
اگرچه مقامات دولتي هر نوع پيش شرط را از جانب طالبان غير قابل قبول مي‌خوانند، اما به نظر مي‌رسد بدون پذيرش بعضي از شرايط، امکان مذاکره با گروه طالبان حد اقل در کوتاه مدت وجود نخواهد داشت، زيرا افکار و ايده‌هاي سياسي و ايدئولوژيکي اين گروه با ساخت سياسي دولت فعلي سازگاري نخواهد داشت و همين ناسازگاري‌ است که به برخي گمانه‌زني‌ها در سطح ملي دامن زده و برخي نگراني‌ها را به وجود آورده است؛ وگرنه صرف بحث مذاکره با مخالفان چيزي تازه و غير منتظره‌اي براي دولت نمي‌باشد و هر دولتي در شرايط ويژه حق دارد، با مخالفان خودش در چوکات قانون اساسي وارد گفتگو شود.

فرم ورود به ايميللينک به ما

با کاپي کردن کدهاي زير و قرار دادن آن در سايتتان مي توانيد به ما لينک کنيد:

موج تازه مهاجرت افغانها به ايران

مشكلاتي چون بي كاري، ناآرامي هاي فزاينده، افزايش قيمت موادغذايي و نبود امكانات اساسي در افغانستان، حدود دو ميليون مهاجر افغان رادوباره به ايران فرستاده است.
براساس اظهارات مسوولين وزارت امور مهاجرين و به نقل از آژانس خبري روز، ازمجموع سه ميليون مهاجري که از ايران به وطن برگشته بودند، حدود دو ميليون تن آنان دوباره به ايران پناه برده‌اند.
شير محمد اعتباري وزير امور مهاجرين گفته است، طي سه دهه گذشته حدود سه ميليون شهروند افغانستان به ايران پناه برده بودند که ازاين ميان حدود نه صد هزار تن آنان کارت دايمي اقامت در ايران را دارند.
وي مي‌گويد از مجموع مهاجريني که طي سالهاي اخير به کشور برگشته‌اند، حدود دو ميليون تن آنان دوباره راه مهاجرت را در پيش گرفته و بازهم به ايران پناهنده شده‌اند.
بر پايه اظهارات آقاي اعتباري و مطابق ارقامي که دولت ايران به اين وزارت ارائه نموده است، دو ميليون مهاجر افغانستان دوباره به ايران برگشته اند.
وزير امور مهاجرين دولت افغانستان، دليل عمده مهاجرت‌هاي دوباره به کشورهاي همسايه از جمله ايران را عدم موجوديت مواد غذايي لازم، نداشتن سرپناه نبود، مراقبت‌هاي اساسي صحي، عدم دسترسي به آب و آسيب‌پذيري اقتصادي عنوان نموده است.
آقاي اعتباري گفته است برعلاوه دو ميليون مهاجري که اخيراً به ايران برگشته، بيش از سه ميليون مهاجر ديگر افغانستان در کشورهاي همسايه از جمله ايران و پاکستان به سر مي‌برند که هر از چند گاهي با مشکلات متعددي رو به رو مي‌شوند.
افغان‌هايي مهاجر در حالي دوباره به ايران بر مي‌گردند که اخراج اجباري آنان از سوي ايراني‌ها همواره با مرگ، تهديد، زندان و امثال آن همراه مي‌باشد.
افغان‌ها پس از آن دوباره به مهاجرت تن مي‌دهند که با مشکلاتي چون نبود کار، امنيت و امکانات لازم زندگي رو به رو مي‌باشند و اين مشکلات با موج فزاينده‌اي که ايجاد کرده است به نگراني‌ عمده مردم افغانستان تبديل شده است.
با اين حال وزارت امور مهاجرين مي‌گويد قرار است از سال جاري ميلادي تا سال 2013 مهاجرين افغاني از ساير کشورها به وطن برگشت داده شوند.

آرشيو

صاحب امتياز : حزب وحدت اسلامي افغانستان
مديرمسؤول: حفيظ الله زکي، تلفن 0799157371 hafizullah_zaki@yahoo.com
معاون: داد محمد عنابي
سردبير: اسدالله سعادتي، تلفن، 0799348957 assadati@yahoo.com
هيأت تحرير: محمد عزيزي، اسماعيل حکيمي، علي قوم شاهي، محمد اسحاق فياض، م. تاتار خاني.
بخش پشتو : اسحاق موحدي.
خبرنگار: عزيزالله مبشر، تلفن 0772123538 rbamyani@yahoo.com
صفحه آراء: آصف فولادي. aseffoladi@yahoo.com
حروفچين: عبدالصمد.
توزيع: کريم رضايي 0797073453
تيراژ : 6000 نسخه
آدرس دفتر مرکزي:سرک سوم حوت، سرک ليسه مسلکي هنرها, مقابل ليسه.
نمايندگي باميان : دفتـــر حـــزب وحدت اســـلامي، تلفن: 0799245544
نمايندگي پل خمري: سرک قهوه خانه دفتر نمايندگي حزب وحدت تلفون: 070294800
ساير شهرها : مراکز"ني" (غرفه هاي کليد)